אודי כגן, פוסט טראומה על הבמה: "קרב שנלחמים בו לבד בדממה"

בעולם הבידור, שבו הצחוק מהווה את מטבע המרכזי, עומדים לעיתים סיפורים שמאחורי הקלעים, מספרים על מאבקים אישיים של אנשים שעומדים על הבמה. אחד מהם הוא אודי כגן, קומיקאי וסטנדאפיסט, שחווה פוסט טראומה ומצא בבמת הסטנדאפ דרך להתמודד עם הכאב.

בריאיון לפודקאסט "המוג'ו של בן בן ברוך", כגן חשף את הדילמות העומדות בפני מי שמנסה להתמודד עם טראומה באמצעות הומור. "מצד אחד אתה חייב להיות מצחיק… ומצד שני, אי אפשר לחשוף באמת את כל החושך המטורף שזה היה בפועל, כי יש לזה גבולות מאוד עדינים," אמר כגן.

הוא נתן לנו הצצה לא רק לחווייתו האישית אלא גם לתהליך היצירתי של יצירת הומור מתוך כאב. "היופי בסיפור זה שהוא מקמפרס לך את הכל… אז אתה גם חווה את הקושי, את הייאוש וגם את התקווה בשעה וחצי," הוא מסביר.

כגן מביא לפנינו לא רק את האפשרות למצוא תקווה והשראה בתוך התהום, אלא גם את הדינמיקה בין הצורך להיות "קרבי" במאבק האישי עם הטראומה, לבין הצורך בתמיכה והכרה מהקהילה והחברה.

הסיפור שלו מדגים את הצורך בהכרה ובטיפול בפוסט טראומה, לא רק בקרב חיילים ולוחמים אלא גם בקרב אזרחים שחוו טראומות. הוא מדגיש את החשיבות של שיח פתוח והכללת נושאים אלו בדיאלוג הלאומי. במילים שלו, "פוסט טראומה הוא קרב שנלחמים בו לבד בדממה, אבל מנצחים ביחד ברעש גדול", ניתן לראות את ההזמנה לקהילה להיות חלק מהתהליך הזה.

כגן ואחרים בדומה לו מעלים לדיון את הנושאים הקשים, מוסיפים להם פרספקטיבה חדשה ומאפשרים לקהל לראות את המציאות הכואבת, אך גם מעניקים מסר של אחדות ותמיכה קהילתית. בסופו של דבר, יצירת הומור מתוך כאב לא רק מרפאה אלא גם משפיעה ומשנה, מדגימה את הכוח של האמנות לבדר, לרפא ולהשפיע.

זו לא הפעם הראשונה שאודי כגן מביא את נושא הפוסט טראומה לזירה הציבורית. באפריל 2023, הוא השתתף במערכון נוקב של "ארץ נהדרת", מתמקד ביחס המזלזל שלומי קרב רבים מקבלים מאגף השיקום. כגן, שהתמודד בעצמו עם פוסט טראומה לאחר שירות קרבי במבצע "חומת מגן", הציג במערכון את הדילמות והאתגרים היומיומיים שלומי קרב פוגשים, חוזר גם לטקס יום הזיכרון בבית הספר בו למד כדי להדגיש את המסר.

כבר באוגוסט שנה שעברה, כגן יצא בביקורת חריפה על היחס להלומי הקרב, מבקש לשם תשומת לב לנושא זה הדורש טיפול ומודעות רבה יותר מהחברה ומהמערכת הרשמית. הוא לא רק שם את הנושא על השולחן אלא גם מזמן את הציבור להפוך לפעיל בשינוי המצב.

בתור אתר שעוסק בבידור, חשוב לנו לזכור שהחיים אינם מורכבים מרגעי שמחה בלבד. גם בשעות העצב, החרדה, והמאבק הפנימי, ישנה חשיבות עצומה להתמודדות ולטיפול. ההומור והסטנדאפ הם לא רק דרכי בידור אלא גם כלים להתמודדות עם רגשות קשים, ולעיתים אף לריפוי. אודי כגן, באמצעות עבודתו, מזכיר לנו שאמנות ובידור יכולים לשמש כגשר לקהילה, להעניק תמיכה, ולקדם שינוי חברתי אמיתי.

כגן ואחרים במקומו מבקשים להביא לשינוי באופן שבו החברה מתייחסת לנושאים של פוסט טראומה ולמקום התמיכה הקהילתית בתהליך ההחלמה. על ידי שימוש בבמה שלו כסטנדאפיסט, כגן מדגים את האומץ לדבר על נושאים כאלה בפומבי, ומעודד אחרים לעשות כמוהו, תוך הצגת הבידור כאמצעי לטיפול ולשיחה פתוחה.

בסיום, חשוב לזכור שאם אתם או מישהו שאתם מכירים מרגישים שאתם צריכים עזרה, עמותת ער"ן זמינה 24/7 לסיוע ותמיכה. עמותת ער"ן מעניקה עזרה ראשונה נפשית ומצילה חיים, בטלפון וברשת לכלל הציבור בישראל, בכל גיל ובכל מצוקה, בצורה אנונימית ומיידית. ניתן לפנות לעמותה דרך אתר האינטרנט שלהם בכתובת https://www.eran.org.il. לא להתמסר לייאוש, יש מי שיכול לעזור ולתמוך.

אהבת את התוכן? פירגון בשיתוף זה בחינם ובלחיצה אחת (-:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp
Telegram
Email
דניאל חן מעורר סערה
חן מזרחי מעורר סערה
בעולם שבו הקווים בין פוליטיקה לבידור הולכים ומטשטשים, הסיפור של חן מזרחי, קומיקאי ישראלי שהתבדח על מצבם של תושבי עזה,...
הקומדי סטור חוגגים 30 שנה לתוכנית הראשונה
הקומדי סטור: חוגגים 30 שנה של צחוק
לציון שלושים שנה להשקת הפרק הראשון של התוכנית "הקומדי סטור", אנחנו צוללים חזרה לרגע בו הקומדיה הישראלית קיב...
מסלול ההתפתחות של הסטנדאפ הישראלי
מסלול ההתפתחות של הסטנדאפ הישראלי: מהפינה האפלה עד ללב התרבות
במהלך המאה ה-20, ישראל עדה להתפתחות והתבססות של ז'אנר הסטנדאפ. מתחילתו כפורמט קומי צדדי ועד להפוך לתחום אמנותי מוביל ...
צעדים ראשונים לשגרה בצל המלחמה
צעדים ראשונים לשגרה בצל המלחמה
ישראל נקלעה למצב של חירום לאומי עם פרוץ המלחמה. המצב הביטחוני המתמשך יצר מציאות חדשה ומאתגרת, המעלה שאלות על איך אנחנ...
7 באוקטובר 2023 - חרבות ברזל
הבמה עומדת ריקה: הסטנדאפ בימי מלחמה
ביום שבת, ה-7 באוקטובר, פרצה מלחמה באדמת ישראל, חרבות ברזל, מלחמה שכבר גרמה למותם של למעלה מ-600 איש וכינונה של למעלה...
אסף מור יוסף פותח את הלב ומצטרף לסדרה למשמר הגבול
אסף מור יוסף פותח את הלב ומצטרף לסדרה "משמר הגבול"
הסטנדאפיסט המוכר והאהוב, מתאר את המסע האישי והאמנותי שלו בראיון עמוק ומרתק לעמית אטיאס מ-N12. הוא מדבר על התמודדות עם...

מצאתם טעות?

לא התכוונו באמת שיהיו טעויות. סורי.

נשמח לתקן ונודה לכם על המידע הנכון והפניה למקור ומערכת האתר תבחן את הנושא.
הקפידו למלא את הפרטים המלאים בטופס הבא: